Koncovky na Vyšehradě – podzimní kvíz a tréninky

Také se vám zdá letní pauza nějak dlouhá? Přišel podzim a s ním startujeme nové kolo „Koncovek na Vyšehradě„. Vrátíme se k výborné učebnici koncovek, se kterou jsme začali na jaře a tentokrát se budeme věnovat třem velkým tematickým okruhům:
 
  1. Trpělivost v koncovce – všechno má svůj čas
  2. Výměny v koncovce
  3. Schematické myšlení v koncovkách

Standardní tréninky – tak jak je pěstujeme již několik let – zahájíme prvním říjnovým pátkem. Rozpis tréninků včetně probíraných témat naleznete zde.

Ještě než naběhneme do obvyklého tréninkového tempa, mám pro všechny nadšence navíc malý koncovkový kvíz: 3×9 základních pozic a u každé z nich jednoduchou otázku k zamyšlení.

Nejedná se o nic těžkého, podle mého odhadu postačí na vyřešení každé devítky diagramů při základní znalosti elementárních koncovek třeba i pouhých 20 minut. A jestli napoprvé nepostačí, určitě se s tím dá ještě něco dělat.

Úkol pro zájemce: Zkuste si diagramy vyřešit a pokud se vám to na 100% nepovede, přijďte na první trénink, který proběhne 22.září 2017 od 18 hodin v naší klubovně v suterénu vyšehradské sokolovny.

Na tréninku projdeme společně všechny nevyřešené diagramy a nadto si ještě – zbyde-li na to čas – prohloubíme znalosti opozice jako užitečné techniky do šachových koncovek. Takové opakování nikdy neškodí.

A teď již slíbený kvíz: diagramy1, diagramy2 a diagramy3. Pokud je vpravo vedle diagramu bílý puntík, je na tahu bílý – jinak černý.

Máte odvahu si vyzkoušet, co o základních koncovkách víte? Dáte mi pak vědět, jak jste v kvízu uspěli?

 

Máte-li k trénikům jakékoli dotazy, napište mi na phlavsa@seznam.cz