Karlovarské překvapení

A dle očekávání to byl těžký mač. Soupeř z Karlových Varů nás rozebral na horních šachovnicích, my jsme to zase vyvážili celistvým výkonem od 4. do 7.desky. Celkový výsledek 4-při osmi (!) rezultativních partiích ukázal, že vítězství nikdy samo nepřijde a my jsme si pro něj dnes nedoběhli. Čtyřem vítězům v našich řadách velká gratulace a díky. Opět jsme se v průběžném pořadí posunuli (na 3.příčku) a turnaj zatím ještě nekončí – karavana jede dál. 

 

Jak to šlo po šachovnicích:

 

Já jsem si dnes otvíral obzory v královském gambitu. Partie byla ostrá, místy nepřehledná, ale soupeř to černými hrál poměrně přesně a pozice chvílemi dělala lepší dojem, než to ve skutečnosti stálo. Hrál jsem v podstatě bez věže a bez jezdce a když jsem přišel o dvojici střelců i ochranu krále, pozice se úplně zhroutila a musel jsem partii vzdát

 

Honza Kunc čelil v lehce stísněné pozici extrémnímu útoku na krále, kdy se na něj valila dvojice jezdců, dáma, věž a nepříjemný pěšec na f6, který v pozici visel jako kost v krku. Honza nakonec dal dámu za dvě věže, ale než stačil zkonsolidovat figury, soupeřova dáma zahrozila a taky Honza prohrál.

 

Michael Reljić měl naopak krásnou pozici. V zahájení odebral soupeři pěšce a už se vydal za vítězným útokem na soupeřova krále. Možná až přespříliš optimisticky a možná trochu neopatrně. Otevřel tím své královské křídlo a když soupeř z boku převedl své těžké figury a nepříjemného jezdce, bílá pozice utrpěla těžké ztráty. Dohrávali jsme tuto partii jako poslední, ale v koncovce už nebyla šance. Taky v této partii jsme zaknihovali prohru.

 

Tomáš Ondo bojoval až do konce. Partii jsem viděl pořádně až ve čtyřvěžovce, kde Tomáš usilovně hledal… až nalezl! Naopak soupeř dvoutahový tah neviděl, takže Tomáš zvítězil. Zachránil nám tím krk, neboť dotáhl skore na 4-3 a zápas jsme už nemohli prohrát. Výborně!

 

Dominika Ferková soupeře přetlačila v centru, pak v souhře figur a nakonec i materiálně! Krásná výhra z jednoho kusu – jen tak dál. Partii doporučuju k přehrání.

 

Martin Řehák se dnes držel na uzdě a přestože držel partii ve vyrovnané poloze, prokázal, že pěšcovkám rozumí lépe než soupeř. Martin si na svoji slavnou chvíli trpělivě počkal, pak přetáhnul klíčového pěšce a partii tak vyhrál. Skvělá práce a velmi důležitý bod!

 

Adéla Neuman Zákoucká hrála rychle a dobřeV partii kobyly skákaly (napočítal jsem celkem tři bílé jezdce), černý král se nestihl ukrýt a Adéla demolovala jednu část černé pozice po druhé. Když se vyřádila na královském křídle, zaměřila se na pozici černého krále a to už bylo na černého příliš. Další důležitá výhra pro celkové skore, kdy jsme vyrovnávali naše neúspěchy na horních šachovnicích.

 

Karel Zajíček dostal za soupeře mladou naději a svými slovy prošel peklem v Gruenfeldce, dostal se do komplikované pozice a partii neubránil. Juniora musíme pochválit, Karla potrápil, až se nakonec v beznadějné pozici musel vzdát

 

Celkové hodnocení: Karlovarský šachklub B dal pro dnešní zápas dohromady to nejsilnější, co měl k dispozici a v některých partiích nás po zásluze přehrál. Jinde měli Karlovovarečtí trochu štěstí, někde jsme ho možná měli maličko my.  Celkový výsledek pokládám za přiměřený a i když jsme si možná přáli něco víc, dnes na to nebylo. I to se může stát. Každopádně jsme bodovali a to je dobrá zpráva. Máme skvělý tým a já věřím, že i v některém z dalších kol se prosadíme! 

Petr  Hlavsa