Druholigový Vyšehrad C opět vítězný!

Kladno, to je to město …

… a nám se v něm dnes náramně dařilo. Soupeř byl papírovým favoritem a určitě počítal s vítězstvím. My jsme se nedali a opět jsme prokázali, že hrajeme na všech osmi šachovnicích. Body jsme sbírali “nahoře” i “dole” a celkově nám to dalo dohromady krásný výsledek 5-3. Gratulace celému týmu, už podruhé jsme dokázali posunout hranice možného tam, kde je snad ani nikdo nečekal.

Jak to šlo po šachovnicích:

Já jsem se nemohl vymotat ze zahájení, proto jsem musel pozici komplikovat. Ukázalo se to jako dobrá strategie, soupeř se zamyslel několikrát na dlouhou dobu a nakonec si vzal pěšce na f7, který ale nic moc neřešil. Moje figury se rozehrály, bílé centrum se mi podařilo rozbít a pak jsem začal sbírat jednoho pěšce po druhém. Výsledná koncovka s materiální převahou a dvojicí střelců už se mi hrála dobře a nakonec se mi ji podařilo vyhrát

Honza Kunc šel do španělky a dlouho to vypadalo, že bude mít pěknou pozici. V jeden okamžik, ale černý převzal iniciativu, pak získal pěšce a Honza musel bránit lehce horší koncovku. Nakonec partii šikovně převedl do věžovky a když se mu ještě podařilo vyměnit pěšce na dámském křídle, byla to už jen učebnicová ukázka. A Honza nezaváhal, předvedl nám i soupeři pěkný patový motiv. V závěrečné koncovce král+pěšec proti králi neměl černý žádnou šanci na výhru. Partie skončila remízou, čímž jsme se dotáhli v zápase na skóre 4%-2%. A bylo rozhodnuto.

Michael Reljić dohrával opět jako poslední. V partii dlouho nebylo snadné se vyznat, nakonec hrál bílý s lehkou figurou víc a černý to kompenzoval třemi pěšci. Slabý bílý král, otevřené sloupce na o něco lépe chráněného černého krále. A nesmírně silný černý bělopolný střelec, který kraloval na dlouhé diagonále. Partie šla do výsledné koncovky už za rozhodnutého stavu, takže jsme nic neriskovali. Oba hráči dohrávali na přídavku a nakonec si spravedlivě rozdělili bod a dohodli se na remíze.

Tomáš Ondo stál s mírnou výhodou trvale od začátku partie. Velmi rychle se vyměnily lehké figury a v pozici se čtyřmi věžemi a dvěma dámami se bílý s černým začali přetahovat o to, komu se dříve podaří otevřít postavení kolem soupeřova krále. Partie nevybočila z rovnováhy a Tomáš tak zaknihoval pro tým důležitou remízu.

Martin Řehák ukázal, že když chce, umí zabojovat. Martin šel po soupeři, co to šlo, při první příležitosti zahrozil a odebral bílou věž, za což zaplatil oslabením postavení svého krále. Nakonec v rámci zjednodušení Martin vyměnil svou dámu za bílou věž a dohrával nebezpečnou pozici s netradičním materiálem: 2V+S+J proti D+J. Riziko na obou stranách, napětí se dalo krájet. Martin zapomenul na remízu a podařilo se mu vyměnit oba jezdce, následně rozestavit a navzájem pokrýt své figury tak, aby je bílá dáma nemohla napadat (a dobrat) a pak se začal starat o soupeřova krále. Odřízl ho na první řadě, zkoordinoval figury a nakonec – když mu to soupeř nabídl – našel třítahový mat a svou partii vyhrál. Byl to klíčový bod, kterým jsme zvýšili vedení na 4-2. Martinovi gratulujeme, jen ať ještě přidá další takové výhry! Partii – a zejména její závěr – doporučuji k přehrání.

Karel Zajíček stál od začátku partie hezky. Černý měl lehce poškozenou pěšcovou strukturu a ani svou dvojici střelců nedokázal plně uplatnit. Karel našel protihru, vytvořil si volného b-pěšce a soupeře tak potrápil, že ten už byl v závěrečné koncovce za remízu rád.

Mirek Zdrubecký na soupeře nakročil, černý střelec na a3 oběžoval bílou věž na c1. Pozice se sice zjednodušila, ale bílý držel nepříjemný tlak podpořený přítomností nestejnobarevných střelců vedle těžkých figur. Ten bohužel dokázal zesílit až k dobrání dvou pěšců a po výměně figur a přechodu do pěšcovky tak partie skončila. Mirek se musel vzdát. 

Honza Heller nabral velké ambice hned v zahájení. Nejprve ostřeloval soupeřovo pěšcové centrum, pak vniknul dámou a jezdcem do černého postavení a nakonec soupeři odebral věž. Zbytek jsem neviděl, protože Honza si chtěl nejspíš prohlédnout ostatní partie, takže vyhrál velmi rychle jako první. A nás to potěšilo a povzbudilo. Zakrátko se i zápas začal lámat v náš prospěch. 

Celkové hodnocení: Tušil jsem, že zápas bude těžký a že se soupeř sejde v dobré sestavě. Bez ohledu na papírovou převahu jsme ale opět předvedli pěkný týmový výkon. Čtyři remízy udržely ambice Kladeňáků na uzdě a tři výhry nám už podruhé pomohly k vítězství!

(Petr Hlavsa)