Háčko má po třech kolech 7 bodů!

Háčku se zatím v pražských soutěžích daří. Máme na kontě 2 vítězství a jednu remízu. Každé utkání však bylo zcela jiné.

 

V prvním kole jsme jeli zkoušet naši sílu do hrací místnosti Zory. Vyztužili jsme přední šachovnice, na kterých jsme položili základ k našemu úspěchu ziskem 3,5 bodu ze čtyř. Nicméně k výhře bylo třeba dvou bodů našich mladých hráčů: Zuzky Postránecké a Ondry Kříže, kteří skončili své partie jako první a vedli jsme 2:0. Celkové vítězství 6:2 bylo zcela zasloužené.

 

Ve druhém kole jsme přivítali doma jednoho z favoritů postupu – tým USK, který byl určitě favoritem i tohoto zápasu. Svědčila o tom i převaha v rozdílu ELO na prvních šesti šachovnicích ve prospěch soupeřů. Zápas se také zpočátku vyvíjel v náš neprospěch. Po remízách Davida a Aleše na prvních dvou deskách přišly prohry Míši a Karla P. Nic neřešila ani další remíza Karla H. v partii oboustranných nepřesností a nevyužitých možností obou hráčů. Naději nám vlil do žil Adam, který svého soupeře jednoznačně přehrál. Vše měly rozhodnout partie Vojty a Kuby. Kuba možná v pozici o chlup lepší připravil vazbu dámy věží, čehož si soupeř nevšiml a bylo jen otázkou času, kdy uplatní materiální převahu. Zápas je tedy vyrovnaný a dramatický. Vše leží na Vojtovi, který má o pěšce méně v koncovce soupeřova špatného střelce proti jezdci. Vojta prokázal i s málem času před první kontrolou, že si dobře promyslel koordinaci krále a jezdce, aby zablokoval soupeřova volného pěšce a zároveň bránil průniku krále. Nakonec byla dohodnuta remíza, což je třeba ocenit hlavně ze strany soupeřů, kterým celková remíza v utkání nehraje příliš do karet.

 

Ve třetím kole jsme jeli do Radlic na utkání s Lokomotivou. Radličtí jsou zřejmě slabší soupeři, ale my nastupujeme velmi oslabení kvůli kolizi termínů s dalšími dvěma vyšehradskými týmy, které mají přednost. Soupeř sice nastoupil v sedmi, navíc Aleš rychle soupeře rozdrtil a Míša a Martin remizovali. Stav 3:1 se zdá velmi pohodlný, ale na ostatních šachovnicích to vypadá bledě. A soupeř také skutečně po prohrách Zuzky a Rudy vyrovnává. Hrají již jen bojovníci z minulého kola – Kuba a Vojta. Dříve tentokrát končí Vojta. Jeho pozice je velmi špatná, má opět o pěšce méně, tentokrát má střelce proti jezdci, avšak také krajního ubohého dvojpěšce, kterého zřejmě nečeká žádná budoucnost. Soupeř však má patrně trochu strach a nabízí remízu. Po takové nabídce je třeba skočit. Osud zápasu leží v Kubových rukou. Pozice se zdá dost rovná, i když soupeř je zřejmě pasivnější. Kuba dostává povolení nabídnout remis, což však soupeř odmítá. Kubovi nezbývá než se snažit dál. Bystrá hlava a dobrá taktika se opět projevila – Kuba hezkým obratem sbírá jednoho pěšce a pak i druhého a po výměnách několika figur je zde už nečekané celkové vítězství.

 

Máme tedy 7 bodů a k nim výraznou měrou přispěli naši mladí hráči – z devíti svých partií uhráli 5 bodů.