Aneb SLAVOJ VYŠEHRAD, TEN MÁ KAŽDÝ RÁD!

Vyšehradský šachový klub je jedním z nejslavnějších šachových oddílu v České republice. Až do roku 2007 byl jediným oddílem, který po dobu trvání 1. ligy z této nejvyšší šachové soutěže nesestoupil. I v současné době je klubem z dvěma ligovými celky a vynikajícími výsledky jak v soutěžích dospělých, tak v mládežnických přeborech.

Oddíl byl založen v roce 1953 jako šachový kroužek Ministerstva stavebnictví ČSSR legendou vyšehradského i republikového šachu Ing. Antonínem Kubátem, který celých čtyřicet let stál v čele klubu a za jehož vedení klub dosáhl největších svých úspěchů. Ing. Kubát měl mimořádné organizační schopnosti, když dokázal skloubit síly nejrůznějších významných osobností i trenérů mládeže tak, že již koncem 50. let 20. století patřil oddíl, hrající již pod názvem Slavoj Vyšehrad, mezi přední ligové kluby V oddílu působili postupně takoví hráči, jako velmistři Pachman, Filip, Kaválek, později Meduna, Lechtýnský či Vokáč, oddíl vychoval velké množství talentovaných šachistů, kteří se v budoucnu proslavili jako vynikající hráči, jako Hloušek, Pilař, Šlechta, z dnešních hráčů Chloupek, Vávra a další.

V nejvyšší soutěži jsme dosáhli osmi titulů mistrů republiky, dvakrát jsme vyhráli ligu dorostu a jednou mistrovství republiky žáků v Zaječicích.

Stále větší finanční náročnost šachové extraligy, způsobená šachovým profesionalismem moderní doby, vedla k sestupu prvého družstva z nejvyšší soutěže. Stále však máme v druhé nejvyšší soutěži zastoupeno naše A-družstvo. B-tým hraje II. českou ligu, žáci a dorostenci bojují v pražském přeboru. Vyšehradský šachový klub má v soutěži družstev celkem osm týmů, což je nejvyšší počet nejen v Praze.

Klub nese v současné době název ŠK Sokol Vyšehrad. Jeho vedení pracuje již několikátým rokem ve složení Petr Vaněk – předseda, Petr Hlavsa – administrativní činnost, Vojtěch Rut – šéftrenér a vedoucí mládeže, Svatopluk Štěpánek – technický pracovník. Do příštího roku zvažujeme doplnění výboru o dalšího člena, který by měl mít na starost koordinaci jednotlivých vyšehradských šachových družstev v týmových soutěžích.

Klub dlouhodobě a úspěšně vychovává svou vlastní mládež. Bývalí mládežníci v klubu coby vlastní odchovanci nastupují v nejvyšších republikových soutěžích. V I. lize nastupují Radek Londýn, Štěpán Filipi, Ivan Chalupa, ale i současní mládežníci, Michael Reljič, Vojtěch Mykiska, se již do soutěží dospělých velmi aktivně zapojují.

Je skvělé, že se po delší době můžeme pochlubit i výbornými žákyněmi. Na turnajích úspěšně v loňském i letošním roce bojovaly dvě naše dívky a velké kamarádky, Michelle Encinas a Zuzana Postránecká (D12, D14).

Tréninkovými dny mládeže v našem klubu jsou středa a čtvrtek. Ve středu od 16:30 probíhají tréninky nejnadějnějších žáků a dorostenců (mimo jiné i M. Reljič, J. Matys, Vojtěch a Mojmír Mykiskovi), které vede zkušený ligový hráč a trenér II. třídy Petr Vaněk. Ve čtvrtek žáci trénují ve dvou skupinách. Jednu skupinu, od 16:00 vede ostřílený trenér III. třídy a ligový hráč Filip Lacina. Nejnadějnější žáci pak trénují v klubu individuálně pod vedením nejlepšího vyšehradského hráče Lukáše Vlasáka, mistra FIDE a trenéra II. třídy. Veškeré tréninky mládeže koordinuje Vojtěch Rut, který se touto činností zabývá i v rámci celé Prahy.

Snažíme se o to, aby naši přední hráči předali své zkušenosti a přístup ke hře mladým, a na tom je založen i náš tréninkový systém. Klub organizuje nábory žáků na školách a rozhodně se nebrání nárůstu dalšího členstva, přesto, že jsme druhý nejpočetnější šachový klub v Praze.

Každoročně pořádáme letní šachové soustředění, na němž mají děti i dospělí šanci vyžít se nejen hraním a trénováním šachu, ale také bohatým celotáborovým programem. Vedení tábora postupně přebírají stále noví odchovanci klubu. Možná právě proto je mezi našimi žáky opravdu fajn parta.  Začínají spolu, tak, jako tomu bylo i u dřívějších generací, trávit více času i mimo tréninky a ve volném čase.

ŠK Sokol Vyšehrad využívá na ligové soutěže prostory hlavní zasedací místnosti TJ Sokol Vyšehrad. Na ostatní činnosti, tj. pražské soutěže, tréninky mládeže i dospělých, pravidelná setkání a rozličné společenské akce, využíváme námi zrekonstruované prostory v přízemí budovy.

Jinak doufáme, že naši členové i hosté jsou v klubu spokojeni, a že stále platí zásada, že z Vyšehradu se hned tak neodchází. Budeme pro to i nadále dělat vše, co je v našich silách J